LABORATORI
ARTISTES I CAPACITATS

DIVENDRES 30 NOVEMBRE – 10:00 a 14:00 – CC El Sortidor – entrada lliure

MIRADA REGNE UNIT.
POLÍTIQUES D’ACCESSIBILITAT, NOUS MODELS I PARADIGMES

Inclusió i professionalització en arts escèniques de les persones amb discapacitat; accessibilitat dels equipaments i espais culturals; accessibilitat als continguts culturals i artístics; polítiques per afavorir l’accés com a públic de les persones amb discapacitat. Quines són les línies d’ajudes, polítiques, iniciatives i projectes que s’estan desenvolupant?

10:00 – 10:30
VIDEOPRESENTACIÓ DE TRES INICIATIVES DEL REGNE UNIT

UNLIMITED: Programa que recolza la producció de noves peces artístiques creades per artistes amb discapacitats i treballa perquè arribin a un públic internacional i nacional. 

RAMPS ON THE MOON: Associació de teatres públics, que busca un canvi real en la inclusió i la integració de persones sordes i amb discapacitat al teatre, en concret al circuit ‘mainstream’. 

KAITE O’REILLY: Dramaturga, escriptora i directora sorda de teatre “mainstream”. Una figura líder en les arts i la cultura inclusiva. 

10:30 – 11:45
PANELL DE DEBAT INSTITUCIONAL

Ponents:

Toni Cabré, Subdirector general de Promoció Cultural del Departament de Cultura de la

Generalitat.

Carles Sala, Director de Cultura de Proximitat de l’Institut de Cultura de Barcelona (ICUB).

Anna Font, Responsable d’activitats de l’Àrea de Cultura de l’Obra Social La Caixa / «Art for

Change».

Anna Matamala, Universitat Autònoma de Barcelona / TransMedia Catalonia.

Ramon Lamiel i Villaró, Gerent de l’Institut Municipal de Persones amb Discapacitat de

l’Ajuntament de Barcelona.

Pep Pla, Director CAET i Festival TNT de Terrassa.

David Vericat, Director de comunicació del Teatre Lliure.

Fila 0:

Oriol Bota, Director de l’Obra Social de Sant Joan de Déu.

Lorena Makarena, Associació Oci inclusiu SARÄU

Josep Pitarch, Cap de la unitat de cultura i esport ONCE Catalunya.

Manel Martí, President de l’Associació Discapacitat Visual Catalunya (B1B2B3)

Joan M. Gil, Director d’AGILS Accessibilitat.

Domingo Reina i Mora , Tècnic d’accessibilitat (ACCAPS)

Modera:

Sonia Gainza Bernal, Directora i Fundadora del Programa Apropa Cultura.

11:45 – 12:15 MEETING BREAKFAST

ARTISTES I CAPACITATS

12:15 -13:15
SPEED TALKS DE PROJECTES INCLUSIUS
Presentació de projectes inclusius.

Participa:

Jordi Mas, Circ Bombeta I Projecte MUR.

Claudia Cedó i Anna del Barrio, Escenaris Especials

Queralt Prats, ArTransforma.

Cia. Farrés Brothers, El silenci d’Hamelin.

Susana Gómez Martínez, Directora Artística i Coreògrafa d’Artenea Cia. de Dansa

13:15 – 14:00
DISCAPACITAT I PROFESSIONALITZACIÓ
Diàleg entre artistes i creadors diversos sobre la professionalització en l’àmbit de les arts escèniques i la música.

Rita Noutel, Ballarina Cia. Yurdance.

Francisco Vidiella, Actor de “Peixos” Webserie en LSC.

Pol Oñate, Pianista.